Ayna

Üzerinde düşen ışığı yansıtabilme özelliğine sahip olan cilalı yüzeylerin ismidir. Ayna olarak kullanılacak olan bileşenin yüzünün pürüzsüz ve düzgün olması gereklidir. Arka tarafı ise “sır” ismi verilen bir karışım ile boyanmış olan cam tabelalar ya da yüzleri düzgün şekilde olan maden tabelaları ayna olarak kullanılabilmektedir. Aynaların iki çeşidi mevcuttu 1. Küresel Aynalar, 2. Düzlem Aynalar. Düzlem aynaların bir yüzeyi parlak, diğer yüzeyi ise sırlı düz aynalardır. Global aynalar ise cam bir küreden kesilerek çıkartılan kapağa benzemektedir. Bunun dış yüzeyi sırlanırsa alınacak olan aynaya “içbükey ayna”, iç yüzeyi sırlarınsa ise “dışbükey ayna” söylenmektedir.
Global aynalarda görüntü, cisimden daha büyük veya küçük olabilir. Küresel aynaların yarıçap uzunluğunun merkezindeki bölgeye “odak” denmektedir. Bu aynaların ortasından geçen oka ise “eksen” ismi verilir. İçbükey aynalar cismi büyütebildikleri için, halk arasında “dev aynası” adı da verilir. Dışbükey aynalar ise cisimleri olabildiğince küçülterek geniş bir sahanı gösterebildikleri için kara taşıtlarında ve uçaklarda geriyi gösterebilen ayna olarak kullanılmaktadır.
Genellikle cam levhaların bir yüzeyi, ince bir gümüş katmanı ile sınırlanarak alına bilir. Bazı zamanlarda gümüşün yerine alüminyum, altın ve hatta platin bile kullanılmaktadır. Aynalar parabolik, küresel ve düzlem olarak üç gruba bölünmektedir.

Düz Aynalar

Bir cismin veya bölgenin düz bir aynada görünen resmine görüntü deniyor. Düzlem aynada olan görüntü, yani cismin simetriğidir. Yani görüntünün ve cismin ayna ile olan uzaklıkları ve boyları beraber değildir.

Küresel Aynalar

Yansıtıcı yüz ve küre kapağı olan ayna çeşididir. Yansıtıcı yüz, küre kapağının iç kısmı ise bu aynalara çukur ya da iç bükey aynalar denmektedir. Yansıtıcı yüz küre kapağının dış kısmı ise bu tür aynalara tümsek ya da konveks aynalar diyorlar.
Parabolik Aynalar
Yansıtıcı yüzleri olan aynalar parabolik aynalardır. Araba farlarında olan aynalar parabolik aynadır.
Başka ayna çeşitlerine göre daha silindirik yapıda olan aynadır. Bu tip aynalar gerçek ile benzemeyen enteresan görüntüler vermektedir. Daha çok bu aynalar fuarlarda eğlence amacı ile kullanılmaktadır.

 

Hemen Ara
Navigasyon