Düz Cam

Düz cam

Düz camın nasıl düzeltildiği hakkından bugüne kadar çok kafa yormuşsunuzdur. Aslına bakacak olursak ise vitrin, ayna ve otomobil gibi nesnelerde kullanılan düz camın, düz cam olması çok zor bir prosedürdür. En azından Sör Alastair Pilkington (1920-1995) tarafından 1959`da Birleşik Krallık`ta düz cam yapılana kadar öyleydi. Pilkington, Brothers da (işlediği firmanın kendi soyadı olması tamamen tesadüftür) teknik mühendis olarak çalışmaya başladı ve düz camın üretim yöntemini daha da mükemmel yapabilmesi onun tam olarak yedi senesini aldı. Bundan daha önce İngiliz mühendisi olan Henry Bessemer kişisi tarafından 1848 senesinde icat edilen plaka işlemi kullanılmaktaydı. Ancak bu işlem hem pahalı bir yol olduğu için, hem de plaka işlemi camın işaretlenmesine ve bozulmasına sebep olduğu için sonraki üretilen camlarda bu sorunlar düzeltilerek yeniden cilalanmaya başladı.

Düz camın imalında, genel olarak silis, karbonat, magnezyum oksit, sodyum, kalsiyum oksit ve alüminyum oksit bileşenleri kullanılarak yapılmış olan karışım erimiş bir kalay banyosuna dökülüyordu. Bu her iki tarafta da muhteşem pürüzsüz ve 6,8 mm`lik bir kalınlıkta olan eşit bir cam çizgisinin yaranmasına olanak sağlıyor. Bu cam çizgisini istediğiniz zaman gererek daha ince bir cam, ya da tam tersi daha kalın bir cam üretilebilirsiniz. Sonraki işlemde kalay banyosunda soğutulur ve daha sonra lehr ismi verilen uzun bir fırında sıcaklık işleminden geçirilir. Bu işlem de çok önemlidir, çünkü cam gerektiğinden daha suratli bir şekilde soğutulur ise cam üstündeki baskı da daha çok artmaya başlayacak ve camın kesiciler altında kırılabilmesine sebep olacaktır.

Bir düz cam yaklaşık olarak 500 metre uzunluğuna sahip olabilir ve bir sene içerisinde tam 6 bin km cam hazırlanabilir. Bu modern yöntem ile her hafta dünyada 370`ten fazla olan düz cam fabrikasında 970 bin ton düz cam hazırlanmaktadır.

Düz cam ilk defa 17. Yüzyılda Fransa`da üretilmeye başlamıştır. Düz cam öncelikle eritilir ardından kalıplara dökülerek merdanelerin arasından geçirilir, inceltilerek perdahlama ve taşlama işlemlerinin yardımı ile düzleştirilir.

Hemen Ara
Navigasyon