Mimari Cam

Mimari Cam: camın yapılarda, yüzeyde ve zeminde kullanılmasına denir. İnsanoğlu mimaride camı, keşfinden iki bin sene sonra kullanmaya başladı.Cam şeffaflığı temsil ettiği için mimaride estetik bir görünüm de sağladı.
Mimaride cam; yüzeyleri, zeminleri, duvarları cam bir örtü gibi örtmektedir.
Bu durum yapılarda şık ve modern bir hava esmesine neden oldu. Mimari Cam, geniş bir konudur. Günümüzde dünyaca ünlü yüzlerce mimari cam projesi mevcuttur. Cam kubbeler, cam duvarlar, cam zeminler mimarmiriye renk katmaktadır. Bu demek oluyor ki şehirler daha şeffaf bir hale geliyor. Cam mimariyi metropollerde daha sık görmek mümkün.
Günümüzün yapıları devasa cam projelerle renklenmektedir. Cam teknolojisi giderek yaygınlaşarak her alanda kendini göstermeye devam ediyor. Hatta mimari cam örtüleri elektrik bile üretmeye başladı. Şeffaflığın ve teknolojinin buluşması devasa projelerin yaratılmasını sağlanmaktadır. Özler cam , daha iyisi nasıl olur diye düşünerek mimari cam projelerinde en son teknolojiyle birlikte hareket etmekte ve bu konuda daima kendini geliştirmektedir.
Cam denilince aklımıza birçok şey gelmektedir. Camın kullanım alanı o kadar geniştir ki! Her an, baktığımız her yerde onu görmemiz mümkün. İnsanoglunun 4 bin yılında bulduğu devasa kesfidir. Cam yapısından hiçbir şey kaybetmeden günümüze kadar gelmiştir. Kullanım alanı daima genişleyen bir malzemedir. Sağlam bir yapısı olmamasına rağmen insanlığa bir çok alanda hizmet etmektedir. Farklı renk ve şekillere bürünmesi de mümkün olan bu malzeme bir çok alanda insanlığa hizmet etmektedir. Şeffaf olan bu malzemenin mimaride, mimari cam örtüler olarak kullanılanması yapılara yeni bir yüz kazandırmaya baslamasıyla da devasa boyutlara ulastı.
Mimari camlarda camın yapısından dolayı farklı bekkentiler içinde olmak mümkün. Cam katı, kokusuz, şeffaf bir yapıya sahiptir ve sağlam bir malzeme değildir. O yüzden ısı yalıtımı, güneş kontrolü, gürültüyü geçirme durumu, emniyet ve güvenlik konusunda dikkat etmek gerekir. Bu konularda cam mimaride hassas davranmak ve bu durumları göz ardı etmemek gerekir.
Mimari camın , cam örtüsüyle elektrik de üretebilmesi insanlık için kaçınılmaz bir imkan olarak önümüze çıkmaktadır. Mimari cam, çevreye de duyarlı olan bir projedir. Özer cam, her konuda olduğu gibi çevre konusunda da hassasiyet gösteren bir firmadır. Camın mimaride kullanılması gelişim açısından bir geçiştir ve günümüz mimarisinin geldiği noktayı da göstermektedir.

Hemen Ara
Navigasyon