Smart Glass

Cam, binlerce yıldır insanların hayatında olan kullanım alanının fazlalığı ve kullanımının rahat olması sayesinde temel ihtiyaçlardan dekoratif ürünlere kadar hemen hemen hayatımızın her köşesinde rastladığımız bir kullanım aracıdır. Fakat cam denilince ilk akla gelen materyal şüphesiz ki pencereler oluyor.

Smart Glass Nedir?

Smart Glass, bir diğer adıyla akıllı camlar teknolojinin gelişmesi, ihtiyaç önceliklerinin değişmesi ve konfor arayışının artması ile birlikte hayatımıza gireli uzun bir süre oldu. Genel anlamı ile ele alındığında akıllı camlar, istenildiğinde şeffaf istenildiğinde buzlu (opak) olarak kullanıma imkan sağlayan camlardır.

Belirli miktarda bir elektrik voltajı uygulandığında şeffaf hale gelip, elektrik uygulanmadığı zaman buzlu (opak) hale bürünen camlardır. Bu geçiş özelliğini şöyle açıklayabiliriz; smart glassa bağlı bulunan elektrik akımı açıldığında sıvı kristal moleküller belirli bir şekilde hizalanır, dışarıdan gelen ışık geçer ve smart glassın yüzeyi ışığı tamamıyla geçiren şeffaf bir yapıya bürünür. Yine tam tersi şekilde elektrik akımı kesildiğinde ise sıvı kristal moleküller bulundukları hizadan ayrılarak farklı yönlere hareket etmeye başlayarak mevcut ışığı etrafına saçar ve cam opak (buzlu) hale gelir.

Smart Glass (akıllı cam) kullanımı ile birlikte, yapılar hem modern ve estetik bir görünüme sahip olup, hem de yıllardır süregelen perde, panjur gibi ek uygulama nesnelerinin kullanımını gereksiz hale gelmektedir.

Avantajları Nelerdir?

Smart Glass akıllı cam kullanımının diğer camlara kıyasla pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu maddeleri sıralamak gerekirse;

  • Smart Glass yapısı gereği hijyenik bir yapıdadır ve bakımı kolaydır.
  • Gizliliği korur.
  • Perde ya da panjur kullanımını gereksiz kılar.
  • Kurumsal imajı geliştirir.
  • Ani ışık parlamalarını ve göz yorgunluğunu azaltan yüksek optik niteliklere sahiptir.
  • Arka projeksiyon ekranı olarak kullanılmak istendiğinde yüksek renk kontrastı sağlar.
  • Diğer cam çeşitlerine göre daha uzun ömürlüdür.

Nerelerde Kullanılır?

Pek çok kullanım alanı olan Smart Glass ; özellikle gizlilik ekranı olarak banyo, yatak odası ve dış pencerelerde, merdiven korkulukları ve balkonlarda, yangına dayanıklı hastane kapıları ve X-Ray koruma ekranları ile taşınabilir gizlilik ekranlarında sıkça kullanılır

 

Hemen Ara
Navigasyon